Борисов: Командироването на служители на Дианет е практика в ЕС

13:12, 25 яну 16 25 463 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
„Работещите в Дианет са турски държавни служители и получават своите възнаграждения от Република Турция. Командироването им се практикува в много страни на територията на Европейския съюз, като Германия, Австрия, Холандия, Франция и други”. Това казва премиерът Бойко Борисов в писмен отговор на въпрос на народния представител Димитър Дъбов относно дейността на турския гражданин Ибрахим Йълмаз в районното мюфтийство в Шумен и реакцията на българската Дирекция по вероизповеданията.

Както Topnovini.bg писа, Ибрахим Йълмаз е служител на Комитета по религиозните въпроси на Република Турция (Дианет) и е назначен за имам в Томбул джамия в Шумен. Йълмаз контролира финансовите средства, отпуснати от южната ни съседка за строителство на бази и модернизация на духовното училище в града, където се обучават по модел от Турция.

Според отговора на Борисов общо 23-ма свещенослужители на Дианет са командировани в мюфтийствата в страната в периода 2014-2015 година.

„Броят на чуждестранните служители, пребиваващи в страната, по покана на вероизповеданията е няколкостотин в различни религиозни институции - Католическата църква, Юдейското вероизповедание, Арменската апостолическа православна църква, Мюсюлманското изповедание, евангелските църкви, Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни, Свидетелите на Йехова и други, в това число и Българската православна църква”, подчертава в отговора си Борисов.

Той посочва, че отговорността за дейността на чуждестранните свещенослужители се носи от поканилите ги централни ръководства на религиозните институции, регистрирани от Софийски градски съд.

Премиерът отбелязва, че съгласно чл. 13 от Конституцията на Република България „вероизповеданията са свободни, религиозните институции са отделени от държавата, религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели“.

В своя писмен отговор министър-председателят пояснява, че от 1949 г. до 1989 г. Законът за изповеданията е забранявал на религиозните общности да поддържат връзки с чужбина, дори и когато това е било канонично изискване, както например за Католическата църква. С новия Закон за вероизповеданията, който е в сила от 3 януари 2003 г. това ограничение е било премахнато и се дала възможност чуждестранни свещенослужители да пребивават в страната по покана на централните ръководства на вероизповеданията след становище на дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет.

Без отговор е останал последният въпрос на зам.-председателя на комисията за контрол на спецслужбите Димитър Дъбов налице ли са рискове и заплахи за сигурността на България, произтичащи от дейността на служителите на Дианет.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама