Убийствата от последните дни показват, че имаме повече нужда от реформи, а не стабилност, казва журналист

11:03, 10 яну 16 / Политика 25 306 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Разстрелите на свързания с ВИС-2 Веселин Стоименов и на собственика на модна къща “Агресия” Александър Антов показват, че има дефицит на правораздаването, каза пред БНР журналистът от “Капитал” Йово Николов. “Стабилността не е най-важното,  по-важна е сигурността на обществото, а тя се налага чрез правораздаването, на което ние имаме дефицит”, смята той.

И допълни: “Този тип убийства, показни или не, не получиха наказание, което показва, че този модел на решаване на спорове е успешен. През цялото развитие на България през тези 26 години след комунизма имаме един децифит на правосъдие - случването на подобни неща по един и същи маниер в един и същи икономически кръг показва, че има липса на правосъдие, а когато няма възмездие за подобни неща, то този модел се повтаря”.

“Когато говорим за престъпления, ние забравяме, че прокуратурата е тази, която води разкриването им и целият този дебат, който се случва през последните 20 години. Обществото трябва да проумее, че една закостеняла и нереформирана прокуратура не води до това ние да преживяваме още и още подобни престъпления и да си мислим, че живеем в миналото, защото ни се случват неща, които са се случвали тогава.  Това че няма възмездие не е виновен съдът, а прокуратурата”, подчерта още Николов.

“Този тежък тип престъпност е  сложен за капацитета на МВР – има разкривания, но при загубата на ¼ от състава си и то от опитните служители през последните години, това рязко е понижило капацитета”, каза от своя страна Тихомир Безлов от Център за изследване на демокрацията (ЦИД).

За разлика от съдебната система, МВР може относително по-лесно да се реформира, коментира още той, като поясни: “Големият проблем, който възниква е, че около 90% от бюджета  на министерството отива за заплати и за социални плащания и така остават по-малко от 10% реално за технологии, а модерната полиция – това са комуникации, технологии за анализ, та дори не е само бензин”.

“МВР, ако иска да подобри структурата на разходите си, трябва да се освободи от хора, което автоматично означава проблеми с дейността на МВР и по-големият проблем като плащане на обезпечения на тези хора, защото разходите при пенсиониране трябва да бъдат платени.

Проблемът с МВР е същият, както с престъпността и с прокуратурата – МВР е най-нереформираното министерство в България. Не трябва да смесваме дейността на МВР с кримигенната обстановка, която  е рефлекс от общественото усещането за сигурност”, добави Йово Николов.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама