Съдът в Пловдив остави в ареста трима от обвиняемите в мащабно пране на пари

17:49, 08 яну 16 25 328 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Окръжният съд в Пловдив остави в ареста 24-годишния Стефан Стефанов от Априлци, 35-годишния Александър Александров от Павликени и 24-годишния Анатолий Хумев от Мадан. Тримата са привлечени като обвиняеми за опит за изпиране на пари – престъпление по чл. 253 ал. 5 от Наказателния кодекс. Задържани са на 5 януари 2016 г. в гр. Пловдив.

По време на заседанието стана ясно, че Александър Александров е осъждан неколкократно - повечето пъти за финансови измами. Другите двама обвиняеми са с чисто съдебно минало. И тримата не живеят обаче на адресите, посочени за постоянно. 

Разбра се още, че и Стефан Стефанов, и Анатолий Хумев са имали фирми, без да развиват търговска дейност. Чрез наемане на дружеството на името на Стефанов, Александров става пълномощник и по този начин е получавал мащабни суми от френски дружества. 

Адвокатът на 35-годишният мъж Албена Ботева заяви, че клиентът е бил изненадан, когато е разбрал за превод от 400 000 евро по една от сметките на дружеството му. По думите й, обвиняемият не е теглил от тях.

Магистратите намериха, че са налице всички предвидени в закона предпоставки, за да бъде взета най – тежката мярка за неотклонение спрямо тримата. Доказателствата по делото, събрани на този етап, обосновават в достатъчна степен извода, че те са извършили деянията, в които са обвинени. Съдът прецени, че е налице реална опасност да извършат престъпление, ако спрямо тях бъде взета по-лека мярка. Определението не е окончателно и подлежи на обжалване пред Пловдивския апелативен съд.

Както Пловдив Topnovini.bg писа, след мащабна специализирана операция на  Прокуратурата, ДАНС и Полицията беше разкрита схема за пране на пари за над 2 милиона евро. От съвместната пресконференция на службите стана ясно, че участниците в измамата са проучвали различни чуждестранни дружества от ЕС, които боравят и разполагат със значителен брой финансови средства – милиони евро.

От фалшив имейл, идентичен с този на съответния управител или изпълнителен директор, са се изпращали нареждания до служители на съответните чуждестрани дружества да изплатят определени суми на предварително създадените за целта български търговски дружества, т.н кухи фирми. Според измамната схема, парите варират между 400 и 450 000 евро и е трябвало да бъдат изтеглени на няколко пъти от 10 банкови клона в България.

По схемата само за месец декември са изтеглени над 2 милиона евро, а благодарение на бързата мащабна опреация на Прокуратурата, Полицията и ДАНС в Пловдив е предотвратено изтичането на още 5 милиона евро.

Едно лице е обявено за национално издирване във връзка с разкритата мащабна операция. 

Измамата е от типа „социално инженерство”, разясни вчера Окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов. 10 са ощетените чуждестранни фирми от 6 държави в ЕС, а броят на българските дружества, създадени специално заради схемата е 20.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама