Пловдивската прокуратура поиска задържане под стража на трима от замесените в схемата за пране на пари

13:46, 08 яну 16 25 366 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Окръжна прокуратура-Пловдив внася искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“  за изпиране на пари спрямо Александър А. на 35 г., Стефан С. на 24 г. и Анатолий Х. на 24 г., привлечени като обвиняеми за опит за изпиране на пари – престъпление по чл. 253 ал. 5 от Наказателния кодекс. Тримата са били задържани на 5 януари 2016 г. в гр. Пловдив.

Спрямо други три лица – двама от тях, привлечени като обвиняеми за приготовление за изпиране на пари – престъпление по чл. 253а ал. 1 от Наказателния кодекс и трети – привлечен като обвиняем за опит за изпиране на пари – престъпление по чл. 253 ал. 1 от Наказателния кодекс, Окръжна прокуратура-Пловдив е взела мярка за неотклонение „парична гаранция“ от по 3 000 лева за всеки един от тях.

От събраните до момента доказателства по делото е установено, че техните действия са били свързани само с регистрирането на дружества, след което са упълномощавали останалите обвиняеми с правата по извършването на сделки и финансови операции на фирмите.  

Окръжна прокуратура-Пловдив продължава активните процесуално-следствени действия по случая.

Както Пловдив Topnovini.bg писа, след мащабна специализирана операция на  Прокуратурата, ДАНС и Полицията беше разкрита схема за пране на пари за над 2 милиона евро. От съвместната пресконференция на службите стана ясно, че участниците в измамата са проучвали различни чуждестранни дружества от ЕС, които боравят и разполагат със значителен брой финансови средства – милиони евро.

От фалшив имейл, идентичен с този на съответния управител или изпълнителен директор, са се изпращали нареждания до служители на съответните чуждестрани дружества да изплатят определени суми на предварително създадените за целта български търговски дружества, т.н кухи фирми. Според измамната схема, парите варират между 400 и 450 000 евро и е трябвало да бъдат изтеглени на няколко пъти от 10 банкови клона в България.

По схемата само за месец декември са изтеглени над 2 милиона евро, а благодарение на бързата мащабна опреация на Прокуратурата, Полицията и ДАНС в Пловдив е предотвратено изтичането на още 5 милиона евро.

Едно лице е обявено за национално издирване във връзка с разкритата мащабна операция. До момента 9 души са привлечени като обвиняеми. 

Измамата е от типа „социално инженерство”, разясни вчера Окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов. 10 са ощетените чуждестранни фирми от 6 държави в ЕС, а броят на българските дружества, създадени специално заради схемата е 20.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама